2019-20 Reflections State-Level Winners

Look Within

NCPTA applauds students and PTA families across the state for participating in PTA Reflections, a national arts recognition program that encourages students to explore their talents and express themselves. First-place winners will move on to the National PTA competition.


NCPTA Reflections Celebration

Our North Carolina Parent Teacher Association (NCPTA) team understands that our focus now and in the coming weeks must be on the health and well-being of our members and families.

With this in mind, NCPTA has decided to cancel the 2020 NCPTA Reflections Program, previously scheduled for April 25 in Durham. Since the duration of the coronavirus crisis is unknown, we will have to keep you posted with updates about the new date.

 


Special Artist Winners

Outstanding Interpretation
Chelsea Jones, Northern Guilford High School, Greensboro, Visual Arts

Awards of Merit
Jacob Cerveny, Douglas Creative Arts-Sci. Magnet School, Raleigh, Visual Arts
Juliete Cortes, Northern Guilford High School, Greensboro, Visual Arts
Finn Crosby, Morrisville Year Rd. Elementary School, Morrisville, Visual Arts
Colin Long, Douglas Creative Arts-Sci. Magnet School, Raleigh, Music Composition
Zander Price, Myrtle Grove Middle School, Wilmington, Visual Arts


Dance Choreography Winners

Primary (K-2nd grade)
1st Place: Eva Penny, Middle Creek Elementary School, Apex
2nd Place: Charlotte Barge, Glendale Acres C&FL Academy, Fayetteville
3rd Place: Olivia Bullard, Sharon Elementary School, Charlotte

Intermediate (3rd-5th grade)
1st Place: Marlee Thomas, Apex Elementary School, Apex
2nd Place: Ella Gagnon, Ogden Elementary School, Wilmington
3rd Place: Abbigail Thomas, Northern Elementary School, Greensboro

Middle
1st Place: Chloe Webster, Walkertown Middle School, Walkertown
2nd Place: Moriah Prior, Moore Square Museums M.M.S., Raleigh
3rd Place: Molly Branham, Jay M. Robinson Middle School, Charlotte

Senior
1st Place: Dylan Szuch, Ashley High School, Wilmington
2nd Place: Fiona Carlone, Weaver Education Center, Greensboro
3rd Place: Kaylee Christmas, William A. Hough High School, Cornelius


Film Production Winners

Primary (K-2nd grade)
1st Place: Madeline Sager, Highcroft Drive Elementary School, Cary
2nd Place: Avika Sheth, Barringer Academic Center, Charlotte

Intermediate (3rd-5th grade)
1st Place: Haroon Zafiruddin, Washington GT Elementary School, Raleigh
2nd Place: William Jarrett, Northern Elementary School, Greensboro
3rd Place: Rahul Dutt, Polo Ridge Elementary School, Charlotte

Middle
1st Place: Kai Preddy, West Millbrook Middle School, Raleigh
2nd Place: Jake Barrow, Myrtle Grove Middle School, Wilmington

Senior
1st Place: Gabriel Irving, Weaver Education Center, Greensboro
2nd Place: Hoffmann West, South Mecklenburg High School, Charlotte
3rd Place: Sydney Porter, Apex Senior High School, Apex


Literature Winners

Primary (K-2nd grade)
1st Place: Ethan Bock, Beverly Woods Elementary School, Charlotte
2nd Place: Brandon Whitley, Glendale Acres C&FL Academy, Fayetteville
3rd Place: Charlotte Barge, Glendale Acres C&FL Academy, Fayetteville

Intermediate (3rd-5th grade)
1st Place: Lillian Guenther, Holly Springs Elementary School, Holly Springs
2nd Place: Rahul Dutt, Polo Ridge Elementary School, Charlotte
3rd Place: Olivia Watson, Mary C. Williams Elementary School, Wilmington

Middle
1st Place: Aidan Lacefield, M.C.S. Noble Middle School, Wilmington
2nd Place: Hailey Jeon, Bailey Middle School, Cornelius
3rd Place: Olivia Mosca, Brown Summit Middle Center, Brown Summit

Senior
1st Place: Sarah Mathis, Reagan High School, Pfafftown
2nd Place: Chloe Calilung, West Forsyth High School, Clemmons
3rd Place: Joshua Fletcher, Panther Creek High School, Cary


Music Composition Winners

Primary (K-2nd grade)
1st Place: Anoushka Iyer, Fuller GT Elementary School, Raleigh
2nd Place: Sophia Scialabba, McKee Road Elementary School, Charlotte

Intermediate (3rd-5th grade)
1st Place: Camden Alford, Wrightsville Beach Elementary School, Wrightsville Beach
2nd Place: Lincoln Ruesch, Polo Ridge Elementary School, Charlotte
3rd Place: Benjamin Levine, Irving Park Elementary School, Greensboro

Middle
1st Place: Marcus Williams, Brown Summit Middle Center, Brown Summit
2nd Place: Scott McFarland, Myrtle Grove Middle School, Wilmington
3rd Place: Tara Nambi, Carnage GT Magnet Middle School, Raleigh

Senior
1st Place: Julia Leeman, William A. Hough High School, Cornelius
2nd Place: Kyle Sapp, West Forsyth High School, Clemmons
3rd Place: August Smith, Weaver Education Center, Greensboro


Photography Winners

Primary (K-2nd grade)
1st Place: Jeremy Pferdeort, Middle Creek Elementary School, Apex
2nd Place: Archit Maid, Barringer Academic Center, Charlotte
3rd Place: Kai Glazener, Holly Tree Elementary School, Wilmington

Intermediate (3rd-5th grade)
1st Place: Anirudh Sengupta, Polo Ridge Elementary School, Charlotte
2nd Place: Ava Wooten, Scotts Ridge Elementary School, Apex
3rd Place: Thomas Tavalozzi, John J. Blair Elem. School, Wilmington

Middle
1st Place: Richard Lin, Jay M. Robinson Middle School, Charlotte
2nd Place: Sarah Cook, Moore Square Museums M.M.S., Raleigh
3rd Place: Gabby McIntyre, Brown Summit Middle Center, Brown Summit

Senior
1st Place: Kelsie Bennett, Emsley Laney High School, Wilmington
2nd Place: Annika Bills, R.J. Reynolds High School, Winston-Salem
3rd Place: Mallory Justis, South Mecklenburg High School, Charlotte


Visual Arts Winners

Primary (K-2nd grade)
1st Place: Connor Shea, Elizabeth Seawell Elementary School, Chapel Hill
2nd Place: Ana Corina Bastidas, Frank P. Graham Elementary School, Chapel Hill
3rd Place: Seher Ghotge, Polo Ridge Elementary School, Charlotte

Intermediate (3rd-5th grade)
1st Place: Logan Bianchi, Estes Hills Elementary School, Chapel Hill
2nd Place: Emmanuel Bastidas, Frank P. Graham Elementary School, Chapel Hill
3rd Place: Stella Bush, Hubert A. Eaton Elementary School, Wilmington

Middle
1st Place: Brenna Watson, Ligon GT Middle School, Raleigh
2nd Place: Adeline Wagner, Myrtle Grove Middle School, Wilmington
3rd Place: Zachary Moore, Calvin Wiley Middle School, Winston-Salem

Senior
1st Place: Vyvyan Broadfoot, Ashley High School, Wilmington
2nd Place: Hannah Bennett, Grimsley Senior High School, Greensboro
3rd Place: McKenna Jones, R.J. Reynolds High School, Winston-Salem


Theme Search Winners

Kalyan Arvind, Mills Park Elementary PTA, Cary
Sophia DeBusk, Caleb’s Creek Elementary PTA, Kernersville
Makaila Jones, Leesville Road High School PTSA, Raleigh
Madelyne Telliga, Archer Lodge Middle PTA, Selma
Lan Truong, Early College at Guilford PTSA, Greensboro